W roku 1579 Jan Crato wybudował pierwsza kaplicę cmentarna, a już w 1581 roku powstał pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem Chrystusa Zmartwychwstałego. Z roku 1644 pochodzi wzmianka o poświęceniu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
W 1721 roku gmina Szczytna otrzymała zezwolenie na budowę nowego kościoła. Poświęcił go w 1723 roku dziekan Elias Schreiber z Ladka. Budowę ukończono w 1726 roku, który to rok uznaje się za początek istnienia parafii w Szczytnej, dotąd bowiem kościół miejscowy był filialnym parafii dusznickiej. W 1741 roku pierwszy proboszcz Carolus Wenzel zamieszkał w nowej plebanii, ufundowanej przez patrona kościoła- hrabiego Hartiga.
Przez kilkadziesiąt lat pracowano nad wystrojem wnętrza świątyni. Parafia rozrastała się i w związku z tym w latach 1907-1908 powiększono kościół. Dobudowane zostały transepty: prawy i lewy, prezbiterium zostało cofnięte do tyłu, zwiększyła się znacznie pojemność kościoła: 50 m długości i 25 m szerokości. Nawę poprzeczną ufundował major Lubecke, a kierownictwem nad całą przebudową zajmował się Schneider z Wrocławia.
W okresie I wojny światowej utracona została cześć piszczałek organowych i dzwonów. Zrekonstruowano jedne i drugie już w latach 1920-1922.
W roku 1924 wybudowana została na prawo od wejścia do kościoła kaplica dla upamiętnienia poległych w I. wojnie światowej,
W roku 1925 dokonano renowacji zewnętrznej kościoła oraz otaczającego go muru, uporządkowano teren przykościelny, wybudowano nowe schody.
Do roku 1945 kościół sw. Jana Chrzciciela pełnił funkcję parafialnego, rzymsko-katolickiego.
Po zakończeniu II-ej wojny światowej, w roku 1945 parafię objęli Księża Misjonarze Świętej Rodziny, sprawujący posługę do chwili obecnej.
Ich to zasługą jest uporządkowanie terenu przykościelnego, położenie nowej polichromii na sklepieniu kościoła w roku 1969, wybudowanie nowego domu

katechetycznego w roku 1982, remont wieży kościelnej oraz zainstalowanie nowych dzwonów. Noszą one imiona: Kazimierz (od im. Fundatora ks. Prob. Kazimierza Olejniczaka) i Jan Paweł II (na cześć polskiego papieża).

Źródło:
Informacje zebrane przez Księży Misjonarzy Świętej Rodziny

Skip to content